Архіви, реєстри та чат-боти Лютої війни

Матеріал з Енциклопедія громадянина
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Довідка перевірена 19 червня 2022 року. Якщо ви бачите тут непідтверджену чи викривлюючу інформацію, давайте це обговоримо

Скріншот з інфографіки порталу Війна & Санкції, станом на 17 червня 2022 року
Donate.png

Під час Лютої війни з’явилося багато баз даних, які документують злочини росіян щодо народу України та фіксують деталі безпрецедентного санкційного тиску світу на країну-терориста.
Крім того, було створено багато офіційних та волонтерських чат-ботів для отримання та надання допомоги в усіх можливих напрямках.

Описи тих реєстрів, архівів та чат-ботів, що містять верифіковану інформацію та є відкритими для всіх, збираються у цій довідці. Російські та білоруські архіви не додаються у довідку через неможливість довіряти інформації від громадян країн-ворогів.

Санкції та підстави для них[ред.]

Скріншот з головної сторінки порталу Війна & Санкції

Війна & Санкції

Найбільша відкрита база даних на тему. Містить дані про тисячі компаній та людей, які сприяють російській воєнній агресії - а отже, або вже потрапили під санкції, або заслуговують на це.
Клондайк для розслідувачів було відкрито 4 квітня 2022 року, створили його НАЗК та Міністерство закордонних справ. База має три мовні версії - українську, англійську та російську.

Можливості реєстр надає різноманітні:

→ можна перевірити людину, чи компанію через пошук і дізнатися багато цікавої інформації. Наприклад, що пропагандистка маргарита симоньян уже під санкціями 7 країн, а пропагандистка тіна канделакі досі не має жодних, навіть українських. Чому людина чи компанія має потрапити під санкції, зазначено тут же у її профайлі, у вигляді посилань на публікації з її закликами, чи описом її дій.
→ можна подивитися переліки людей та компаній, які вже під санкціями. Можна дослідити переліки людей та компаній, які ще ні, але для санкцій є підстави. Переліки можна відфільтрувати за типом діяльності та країнами, що вже ввели обмеження. Наприклад, до переліку промислових підприємств, на які накладено санкції США, потрапляє 211 компаній, а Україною - лише 164.
→ можна порівняти санкційні списки різних країн. Цей інструмент дозволяє побачити цікаві речі. Наприклад, на момент останнього оновлення довідки існує 543 особи, на які накладено санкції США, але немає українських санкцій. Серед них є, окрім інших, Олександр Янукович.
→ можна подивитися на активи причетних осіб за країнами розташування та типами діяльності власника. Цей розділ поки що містить невелику кількість інформації, але швидко наповнюється.
Крім того, у архіві є інфографіка щодо алгоритмів накладання санкцій та низка документів-пруфів.


Реєстр санкцій РНБО

Наразі працює в режимі тестової експлуатації і відкривається не завжди. Дані про діючі санкції продубльовані у значно більшій та зручнішій базі Війна & Санкції, але у цьому реєстрі наявні й ті санкції, які вже припинили діяти.

Цей реєстр допомагає знаходити невідповідності. Наприклад, згідно даних “Війна & Санкції” Олег Царьов знаходиться під санкціями України, а от за даними РНБО - ні, обмеження щодо нього було застосовано на 3 роки і діяти вони припинили у червні 2021 року.

Зрадники та колаборанти[ред.]

Скріншот з головної сторінки порталу ДержZрадники, станом на 17 червня 2022 року

ДержZрадники

Реєстр колаборантів від порталу Чесно. Створюється у партнерстві з НАЗК і NED, та у співпраці з DEJURE та Антикорупційним штабом. На момент останнього оновлення цієї довідки реєстр містив 515 імен.

Архів швидко росте, містить цінну інформацію та зручні фільтри за партіями й регіонами. Рух "Чесно" має хорошу репутацію і дуже велику базу довідок.
Втім, на даному етапі розвитку реєстру, у ньому наявні оцінювальні судження, а в якості доказів державної зради використовуються як офіційні джерела (наприклад, підозри від СБУ та ГПУ), так і посилання на профайли “Миротворця” чи матеріали ЗМІ.
Отже, інформацію поки що варто додатково перевіряти на предмет якості обвинувачень.

Російські злочинці та злочини[ред.]

Книга катів українського народу

Реєстр російських воєнних злочинців було відкрито 17 червня 2022 року, створив його Офіс Президента.
На момент останнього оновлення цієї довідки у реєстрі було 607 профайлів - від вищого керівництва російської армії на кшталт олександра дворнікова, до рядових, про яких відомо, що вони причетні до злочинів російської армії.

Реєстр дозволяє шукати катів не лише за іменами, а й за номерами військової частини та місцем народження. Є й додаткові фільтри - вік та місце злочину (можна обрати місто чи селище в Україні з переліку).
У профайлах наведено персональні дані злоцинців, у тому числі профілі у соціальних мережах, адресу прописки та телефон.


Скріншот зі сторінки переліку військових, станом на 17 червня 2022 року

RussianWarCriminals

Цю базу даних російських воєнних злочинців із онлайн-мапою, створили разом Антикорупційний штаб та Слідство.Інфо.
Архів містить персональні дані російських військових, ідентифікованих полонених та вбитих під час війни в Україні росіян. За кожним із фігурантів можна подивитися також його статус - чи ідентифікована ця людина, чи жива, чи перебуває у полоні, чи фігурує у журналістських розслідуваннях.

У базі є майже 150 тисяч осіб, зручний пошук, та розділ із журналістськими розслідуваннями різних видань. Наявні три мовні версії - українська, англійська та російська.


Миротворець

Перший, найбільший за розміром, найбільш відомий і найбільш неоднозначний український архів воєнних злочинців та посібників російської агресії. Був заснований Георгієм Тукою та волонтерською групою Народний тил у 2014 році.
Містить більше 200 тисяч профайлів.

Скріншот з головної сторінки порталу Миротворець, станом на 17 червня 2022 року

З одного боку, цей архів постійно перебуває у вирі гучних скандалів. Його називали пов’язаним з Арсеном Аваковим, втім це звинувачення так і не було доведено.
У 2016 році архів закривали через міжнародний скандал - “Миротворець” опублікував персональні дані 5 тисяч журналістів із акредитацією у невизнаних республіках “ДНР” та “ЛНР”, наражаючи таким чином на небезпеку не лише російських пропагандистів, а взагалі усіх журналістів, що працювали у зоні бойових дій. У 2021 році сайт потрапив у скандал через публікацію персональних даних 12-річної дівчинки. Частина інформації “Миротворця” отримана у результаті хакерських атак, а матеріали містять велику кількість оцінювальних суджень.

З іншого боку, архів містить велику кількість унікальної та цінної інформації - наприклад, дані, отримані в результаті численних спецоперацій та дампи з листуваннями (як працювати з дампами описано тут). Даними архіву користуються міжнародні розслідувачі. А найбільших зусиль до маргіналізації ресурсу докладає росія, яку іноді підтримують діячі Угорщини й Німеччини.

Таким чином, незважаючи на необхідність додатково перевіряти інформацію з бази Миротворця, очищуючи її від оцінок та трактовок, цінність даних цього архіву важко заперечувати.


Скріншот з головної сторінки сайту Воєнні злочини росії, станом на 17 червня 2022 року

Воєнні злочини росії

Архів було відкрито 9 квітня Міністерством закордонних справ України, він документує злочини російської армії у Лютій війні. Метою цього проекту є надання достовірної інформації людям за межами України, тому він має 4 мовні версії - англійську, французьку, німецьку та російську. Української версії архіву наразі немає.

Злочини поділено на 7 категорій:
вбивство невинних;
атаки на цивільних українців та цивільні об'єкти;
руйнування міст та селищ;
заручники та тортури;
насильницька депортація;
напади на релігію та культуру;
зґвалтування.

Жертви російської агресії[ред.]

Ті, що вижили[ред.]

Скріншот з головної сторінки архіву Голоси мирних, станом на 17 червня 2022 року

Голоси мирних

Базу історій було створено Фондом Ріната Ахметова ще до початку Лютої війни - у ній збирають історії мирних українців, жертв російської агресії. Наразі в архіві кілька тисяч історій, які охоплюють весь період російсько-української війни, з 2014 року по даний момент.
База має три мовні версії - українську, англійську і російську, можливість фільтрації за роками, населеними пунктами та типами історій.
Ключові розділи - безпосередньо історії мирних українців, дитячі есе, дитячі малюнки та колекції.

Цивільні жертви[ред.]

Скріншот з головної сторінки архіву Меморіал цивільних жертв, станом на 17 червня 2022 року

Меморіал цивільних жертв

Архів українською мовою розповідає про мирних українців, вбитих російською армією. Наразі він молодий та відносно невеликий - на момент останнього оновлення цієї довідки у ньому було 106 портретів.
Створений агенцією АБО на початку травня 2022 року.

Загиблі журналісти[ред.]

Медіа Меморіал

Перелік журналістів та медійників, яких було вбито російською армією під час Лютої війни, був створений на початку травня 2022 року командою Starlight Media. На момент останнього оновлення цієї довідки налічував 20 портретів.

Мистецтво та фото[ред.]

Збірки фотографій[ред.]

Фотодайджести війни

Щотижневі збірки головних світлин Лютої війни проект Ukrainer збирає з самого початку російського вторгнення.
Матеріали мають багато мовних версій та перекладаються поступово - найновіші перекладено 1-2 мовами, а найстаріші - 8-9ма.

Збірки мистецьких творів[ред.]

Збірки від проекту Ukrainer

Твори українських художників та дизайнерів на тему Лютої війни проект Ukrainer збирає з березня 2022 року. Серія матеріалів перекладається багатьма мовами, та досліджує роботи митців і за темами, і за датами створення.

Чат-боти та ТГ-канали допомоги[ред.]

Ідентифікація ворогів, зовнішніх та внутрішніх[ред.]

Чат-бот для повідомлень про позиції і техніку ворога

Створений СБУ. Кожне повідомлення спочатку перевіряє СБУ, а потім дані передаються військовим. Інформацію просять надсилати у структурованому вигляді:
→ Місто, область події, час виявлення, геолокація (якщо можливо);
→ Кількісний склад помічених сил ворога та їхній тип;
→ Додаткова інформація про напрямки руху, мету та цілі;
→ Особливі прикмети підозрілих осіб.


Чат-бот для повідомлень про зрадників та колаборантів

Створений СБУ. Сюди Служба просить надсилати інформацію про:
→ зрадників і колаборантів, які співпрацювали з окупантами;
→ інтернет-агентів, які зливають ворогу важливу інформацію, або поширюють у соцмережах контент на підтримку загарбників.


Чат-бот для повідомлень про мародерів

Створений СБУ. Стосується усіх людей, які розкрадають чуже майно під час війни, незалежно від громадянства. Після перевірки СБУ планують зберігати ці дані у новоствореному архіві stopmarauder.


Чат-бот для блокування каналів ворожої пропаганди

Створений Кіберполіцією. За допомогою цього боту можна заблокувати Telegram-канали, YouTube-канали, Facebook-групи, Instagram-профілі, які розповсюджують дезінформацію, а також інформацію щодо місць дислокацій ЗСУ.

Пошук роботи[ред.]

Робота зараз

Тelegram-канал із пропозиціями роботи в Україні, cтворений Державною службою зайнятості. Часто оновлюється, має більше 10 тисяч підписників.


Підрозділ "Робота" чат-боту Готовий до всього

Чат-бот верифікований Міністерством цифрової інформації.
Розділ "Робота" містить багато посилань на сайти та ТГ-канали, які допомагають шукати роботу в Україні й за кордоном. Аби дістатися цього розділу, перейдіть за посиланням у чат-бот "Готовий до всього", натисніть start та оберіть з переліку тем "Робота".

Пошук та надання допомоги[ред.]

Усі боти цього розділу верифіковано Міністерством цифрової інформації.


Готовий до всього

Універсальний чат-бот. Він допомагає одразу у 9 напрямках:
→ розділ "Небезпека, план дій" містить поради щодо більшості небезпечних ситуацій, у яких може опинитися цивільний під час війни, від правил комендантської години та поведінки на блокпостах до пошуку води у місті та порад, як себе поводити, якщо ви опинилися у заручниках;
→ "Протидія ворогу" розповідає, як відрізнити ворога та як ліквідувати ворожі мітки;
→ "Я хочу допомогти" розповідає про різні способи допомоги, від запису у тероборону до здачі крові та надання притулку переселенцям;
→ "Евакуація" відправляє на ресурси, створені для допомоги з транспортом, притулком та роботою за кордоном;
→ "Дезинформації ні" розповідає про базові правила інформаційної гігієни та надає переліки джерел інформації, яким можна і не можна довіряти;
→ У розділі "Радіаційна/хімічна небезпека" зібрано поради щодо того, як убезпечити людей та тварин при виникненні подібних загроз;
→ розділ "Допомога населенню" містить цілий перелік тематичних розділів (“Продукти”, “Діти”, “Медична допомога” etc), у яких ви можете знайти контакти волонтерських штабів;
→ "Робота" містить багато сайтів та ТГ-каналів, що допоможуть вам знайти роботу в Україні чи за кордоном;
→ "Психологічна допомога" дає як поради щодо того, як допомогти собі, так і контакти психологів, які наразі допомагають українцям безкоштовно.


SaveUa: знайти у своїй області волонтерів, або запропонувати прихисток, паливо, транспорт чи їжу.


Нам по дорозі: знайти транспорт, або допомогти з транспортом.


Прихисти українців: знайти, або надати притулок.


Турботник: допомагає вимушеним переселенцям отримати тимчасову домівку та необхідні речі у ЦНАПах західних областей України. Зверніть увагу - якщо потрібної області немає у переліку, треба натиснути кнопку "Вперед", це перехід до наступної сторінки переліку областей.