Правила публічного діалогу

Матеріал з Енциклопедія громадського активіста
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ви дивитесь на тестову версію енциклопедії громадського активіста, інформація може швидко змінюватися і доповнюватися
Це стаття про фундаментальні основи проекту

Принципи публічного діалогу енциклопедії CultureVersus[ред.]

Метод публічного діалогу енциклопедії - це виключення гіпотез. Він базується на методі Сократа, а на практиці його можна звести до кількох принципів.

1. Діалог починається з питання до редакторів, або з гіпотези. Гіпотеза у нашому випадку - це короткий опис ситуації + припущення, що з цим треба робити. Просте повідомлення про ситуацію ефективний публічний діалог запустити зазвичай не може.

2. Якщо є гіпотеза, або питання, далі діалог ведеться у диверсійний спосіб. Учасники погоджуються з тим, що ситуація потребує вирішення, але намагаються знайти слабкі місця у запропонованому припущенні, та інші шляхи вирішення проблеми. У результаті діалогу ідея або розвивається, або вмирає, народжуючи нові припущення.

3. Редактори енциклопедії дають свою згоду на зміну поведінки у випадках, коли початковий текст, або правило не витримують бомбардування аргументами. Така ж згода очікується від всіх ініціаторів діалогу у групі - якщо початкова гіпотеза не витримує діалогу (ініціатору нема чого протиставити аргументації опонента), має бути висунута нова або модифікована гіпотеза.

4. Такий діалог неможливий без дотримання базових правил ввічливості всіма учасниками, тому ввічливість є абсолютно необхідною умовою участі.

5. Аргументами у діалозі можуть бути пруфи (документи, фото, чи відео) та логічні припущення або висновки. Аргумент не може бути посиланням на думку експерта. Аргумент не може бути посиланням на відчуття, бо “...істинні поняття, згідно філософії Сократа, загальнозначимі та загальнообов’язкові завдяки спільності розуму у всіх людях; тому вони вище випадкових та суперечливих показань почуттів; на них заснована наука, тоді як чуттєві дані можуть дати початок лише “думці””.

Правила взаємодії у фейсбук-групі публічного діалогу[ред.]

1. Мови діалогу у групі - українська, російська та англійська. Але всі тексти енциклопедії на даному етапі її розвитку пишуться виключно українською мовою.

2. Відповідь від редактора енциклопедії буде на всі адекватні питання.

3. Адекватні питання - це питання, автор яких хоче щось змінити у будь-якому з текстів енциклопедії та поводить себе ввічливо.

4. Після обговорення у кожному випадку буде прийматися рішення про внесення (або невнесення) змін до тексту.

5. Учасник групи може бути відправлений у бан після третього порушення принципів діалогу енциклопедії. Приводів для бану є три:

  • хамська поведінка: неспровоковане порушення поважного відношення один до одного, як норми міжособистісного спілкування,
  • реклама у групі (у тому числі політична),
  • регулярні порушення правил публічного діалогу. Наприклад, розміщення публікацій, які просто повідомляють про проблему чи новину, без жодних питань чи гіпотез. Або систематичні намагання використати у якості аргумента відчуття, власну інтуїцію, чи посилання на думку експерта замість пруфа.