Принципи Енциклопедії

Матеріал з Енциклопедія громадянина
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це перевірена стаття. Якщо ви бачите тут непідтверджену інформацію, або викривлююче твердження, давайте це обговоримо
Це стаття про фундаментальні основи проекту

Support.png

Енциклопедія громадянина створена для того, щоб допомагати активістам всіх напрямків захищати своі права, та для систематизації інформації про методи громадського впливу на рішення влади. Принципи Енциклопедії – це перелік ключових правил існування проекту.

Принципи Енциклопедії[ред.]

1. Енциклопедія збирає інформацію про громадянські протести, ініціативи та конфлікти в Україні й світі, ретельно ії перевіряє, та публікує лише ті факти, які мають підтвердження. Підтвердження, або пруфи - це фото, відео, або документи. Виключення з правила підтвердження - це інтерв’ю, та частково - персональні досьє активістів.

2. Задача Енциклопедії №1 полягає у інституціоналізації досвіду активістів у формі достовірного онлайн-довідника та збереженні історії дій як активістів, так і їх опонентів.

3. Задача Енциклопедії №2 полягає у поступовому спільному створенні мануалів для активістів, які дозволять всім нам краще бачити спектр можливостей, юридичних, політичних та комунікаційних, для захисту своїх прав.

4. Статті будуються на пруфах та не містять оцінок. Якщо ви бачите непідтверджену інформацію, викривлююче або оціночне твердження у статті, давайте це обговоримо?

5. Публічний діалог - це основний механізм забезпечення достовірності Енциклопедії та створення активістського комм’юніті. Кожна людина має можливість вказати нам на помилку або запропонувати зміну у відкритій facebook-групі, і розраховувати на публічне аргументоване обговорення за умови дотримання правил діалогу. Результати обговорення (згода, відмова, або компроміс) відображаються в історіях змін. Історія змін дозволяє перевірити, коли і з якої причини була (чи не була) змінена опублікована стаття, та як саме відбувалося обговорення.

6. Послідовність обробки матеріалів кейсів визначається головним редактором та залежить в першу чергу від наявності у кейсі громадянського протесту, ініціативи, чи суспільного резонансу. Інші критерії визначення приорітетності: актуальність кейсу, наявності всієї необхідної інформації, наявність загроз життю, здоров'ю чи свободі активістів, наявності у русі як негативного (ми проти), так і позитивного (ми за) повідомлень etc.

7. Вищезазначені шість принципів є фундаментом Енциклопедії та основою її існування.

Як це працює[ред.]

1. Статті розповідають про:

  • кейси: протести, ініціативи, рухи, іноді - скандали,
  • документи: як працюють, на що дивитися, яку роль конкретний документ відіграв у конкретному кейсі, хто його підписав,
  • поняття: наприклад "як працює система отримання дозвільної документації на будівництво",
  • реформи та рішення: аналіз важливих рішень рад та установ, їх наслідків та історії їх прийняття,
  • владу та бізнес: за що відповідає та чим займається рада, організація, підприємство чи установа, яку мету декларує, які рішення приймає на практиці,
  • активістів, політиків та чиновнків : що саме вони роблять та що кажуть з цього приводу.

2. Статті містять три типи посилань. Сині посилання ведуть на статті Енциклопедії, зелені - на пруфи, блакитні - на реєстри, здебільшого на мультиреєстр Clarity Project. А запрошення у групу публічного діалогу виглядає ось так.

Різні типи довідок[ред.]

Довідка може бути повною, як Садиба Мурашка, Київрада чи Пейзажні котики. Повні довідки містять ВСЮ підтверджену інформацію про перебіг подій у кейсі, яку нам вдалося знайти у активістів, у реєстрах та відкритих джерелах і зазвичай - дату останнього оновлення.

Довідка може бути такою, що наповнюється поступово. Це довідки, над якими ми наразі працюємо, але частиною достовірної інформації вже можемо поділитися. Це, наприклад, усі довідки хмари Депутати Київради - вони не є вичерпним описом всієї діяльності людини, а відображають лише її позицію в кейсах, як ми встигли дослідити.

Принципи створення персональних досьє[ред.]

На даному етапі розвитку Енциклопедії, персональні досьє створюються для політиків, чиновників, та людей, які виступали у якості активістів у протесті або громадянській ініціативі.
Досьє політика, або чиновника не є повним описом усієї діяльності досліджуваної особи. Такі досьє поступово досліджують професійну діяльність, тобто рішення та дії певної людини на посаді, а також надають базову інформацію про неї, як, наприклад, контакти, профіль усіх осіб з певним ПІБ у реєстрі ЄДР, чи остання декларація. У таких досьє не досліджується персональне життя, чи діяльність членів родини політиків та чиновників - за винятком тих випадків, коли родинна афіліація впливає чи може впливати на професійну діяльність, або є вагомим пунктом в антикорупційних розслідуваннях.
Наповнення відбувається пошарово, тобто у досьє людини, яка є і чиновником КМДА, і депутатом Київради, може бути відображений лише один аспект її професійної діяльності, якщо інші аспекти ще перебувають у процесі дослідження. Такі досьє перевіряються під час кожного оновлення.

Досьє росіян та колаборантів - це досьє, які розробляються виключно в контексті російсько-української війни та повномасштабного вторгнення Росії в Україну, містять лише інформацію про діяльність, пов'язану з російською агресією та наповнюються без додержання принципу пошаровості (довідки на росіян та колаборантів ми відкриваємо по одній, а не категоріями).

Досьє активіста - це єдиний тип статті, який перед публікацією підлягає затвердженню його героєм. Активіст не може обирати, які саме аспекти його діяльності підлягають висвітленню, але досьє може бути видалено з сайта за його проханням.

Деякі частини досьє не будуть містити пруфів через повагу до особистого життя. Ми підтверджуватимемо пруфами громадську діяльність активістів, але не будемо шукати та публікувати їх дипломи, трудові книжки та тому подібні особисті документи.

Фінансування[ред.]

Впродовж 4-х років Енциклопедія не мала зовнішнього фінансування і створювалася силами учасників ГО «Культура проти Хамства» та їх однодумців. до червня 2022 року ми не мали навіть рахунку.
Влітку 2022 року ми отримали перший донат, а 28 вересня 2022 року Енциклопедія вперше у свої історії отримала зовнішнє фінансування у вигляді 3-місячної стипендії для засновниці та головної редакторки сайту Юлії Нікітіної від проекту Офіс Дій.

Отримувачем донатів є ГО "Культура проти хамства". Здійснені внески не є платою за розміщення матеріалу та не надають особі, яка здійснила такі внески, будь-яких прав, окрім права контролю за цільовим використанням здійснених внесків.