Unilever у Лютій війні

Матеріал з Енциклопедія громадянина
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Довідка перевірена 6 грудня 2023 року. Якщо ви бачите тут непідтверджену чи викривлюючу інформацію, давайте це обговоримо
Зелені посилання - це пруфи, а блакитні посилання це реєстри

Скріншот з обкладинки звіту Unilever про діяльність в Росії та Білорусі під час Лютої війни.
Support.png

Unilever - це всесвітньо відома британська міжнародна компанія, заснована у 1930 році. Працює більш, ніж у 190 країнах. Найбільшими конкурентами є Nestle та Procter&Gamble.

Офіційне представництво Unilever в Україні відкрили у 1993 році, а п’ятьма роками пізніше було зареєстровано українську компанію. З 2016 року компанія має в Україні виробництво - чайну фабрику в Гостомелі.

На початку повномасштабного вторгнення компанія Unilever пообіцяла зупинити імпорт та експорт в/з Росії, витрати на медіа та рекламу, не інвестувати в країну і не отримувати прибутку від присутності в РФ. Обіцянки не було виконано. Навпаки - прибуток її російського підрозділу протягом першого року Лютої війни подвоївся, компанія сплатила близько $50 мільйонів податків у бюджет країни-терориста, продовжує працювати та дотримується вимоги російського закону, який "вимагає від будь-якої компанії, що працює в РФ, дозволу на призов співробітників, якщо їх призвуть". Під призовом, вочевидь, мається на увазі у тому числі, відправка росіян на війну в Україну.

У березні 2023-го компанія оголосила про намір інвестувати 20 мільйонів євро у ще одну фабрику. Втім, після цього оголошення компанію було внесено до реєстру міжнародних спонсорів війни в Україні, тож наразі важко передбачити, чи буде реалізований цей проект.


Відомі в Україні бренди компанії[ред.]

  • Миючі засоби: Domestos, Cif, Omo, Glorix, Savo;
  • Косметика та особиста гігієна: Dove, Camay, AHC, 100 рецептов красоты, Черный жемчуг, Vaseline, Lux, Lifebuoy, Simple, Чистая линия, Бархатные ручки;
  • Дезодоранти: Axe та Rexona;
  • Зубні пасти: Close Up, Лісовий бальзам, Signal та Happy moments;
  • Шампуні та догляд за волоссям: Sunsilk, Timotei, Clear, Equilibra, TRESemme, Чиста Лінія, Clear vita ABE;
  • Вітаміни та суміші: Liquid I.V., Olly, Onnit, Smartypants;
  • Їжа: соуси Hellmann’s та Calve, супи та приправи Knorr, морозиво Magnum, спреди Rama, чай Бесіда, Brooke Bond і Lipton.

У Лютій війні: позиція на словах vs реальні дії компанії[ред.]

4 березня 2022 року компанія засудила РФ за жорстокий акт війни та "безглузді акти насильства". За тиждень після цього компанія уточнила позицію - тепер повідомлення містило ще й зобов’язання зупинити весь імпорт та експорт в та з Росії, усі витрати на медіа та рекламу, не інвестувати в країну і не отримувати прибутку від присутності в РФ. Ці зобов’язання були надані від імені Алана Джоупа, голови Unilever.

Втім, зроблено цього не було. В реальності, за даними НАЗК на липень 2023 року, у російському Unilever продовжують працювати понад 3000 співробітників, а прибуток її російського підрозділу протягом першого року Лютої війни подвоївся - у 2021 році він складав 4,8 млрд рублів (€56 млн.), а у 2022-му - 9,2 млрд рублів (€108 млн). Лише за 2022 рік ТОВ "Юнілевер Русь" заплатило близько $50 мільйонів податків до бюджету РФ. Підприємства компанії в Омську, Єкатеринбурзі, Санкт-Петербурзі та Тулі продовжують свою роботу, а офіси — операційну діяльність.

3 липня 2023 року НАЗК внесло корпорацію Unilever до переліку міжнародних спонсорів війни.

23 липня 2023 року у відповіді на запит групи B4Ukraine, яка агітує компанії припинити свою діяльність в Росії, один з топ-менеджерів Unilever Реджинальдо Еккліссато підтвердив, що компанія виконуватиме вимоги російського закону, який "вимагає від будь-якої компанії, що працює в РФ, дозволу на призов співробітників, якщо їх призвуть". Під призовом, вочевидь, мається на увазі у тому числі, відправка росіян на війну в Україну. У листі Еккліссато зазначив, що компанія "засуджує війну в Україні", але продовжує працювати в РФ, оскільки "вихід не є простим" і у 2022 році сплатила до російського бюджету 3,8 млрд рублів податків.
26 жовтня 2023 року ініціатива B4Ukraine повідомила, що звіт Unilever за 3-й квартал 2023 року не містить жодних ознак того, що компанія планує які б то не було дії, направлені на вихід з російського ринку.
31 жовтня 2023 року компанія оголосила про виділення 2-х мільйонів євро на медичну допомогу українцям, постраждалим від війни. Від війни з ким саме - компанія цього разу у релізі не уточнила.