Фракція Київради "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина""

Матеріал з Енциклопедія громадянина
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це перевірена стаття. Якщо ви бачите тут непідтверджену інформацію, або викривлююче твердження, давайте це обговоримо

"Батьківщина" у Київраді станом на жовтень 2023 року
Довідкова 4.png

Політична сила Юлії Тимошенко була представлена у всіх п'яти досліджуваних скликаннях Київради, змінювалася лише назва.

У діючому скликанні партія провела у Київраду 12 депутатів - у тому числі конспіролога Михайла Ковальчука, чиі висловлювання про мобілізацію після початку Лютої війни змусили фракцію вперше в історії сучасної Київради застосувати процедуру імперативного мандату.

Київрада-9, 25 жовтня 2020 - present[ред.]

Позиція у резонансних питаннях щодо землі та забудов[ред.]

Активно на боці забудовників[ред.]

1. Депутати фракції допомагали забудовнику спортивного парку на вулиці Академіка Вернадського, 32 у двох скликаннях.
Під час першої спроби проголосувати за будівництво 6-ти багатоповерхівок на місці стадіону, проект рішення вносив у порядок денний як невідкладне депутат "Батьківщини" Денис Москаль.
Під час конфліктного обговорення другої спроби проголосувати, депутат фракції Віталій Нестор намагався переконати колег, що "юридично" у депутатів нема інших варіантів, крім як віддати стадіон під забудову, або відкласти це рішення.
Коли Київрада голосувала втретє, всі 12 депутатів фракції проголосували за передачу спортивного парку під будівництво.

На боці забудовників[ред.]

1. Всі 12 депутатів фракції проголосували за передачу старовинного маєтку Баккалинського під знищення (для будівництва адмінбудівлі на його місці), незважаючи на кампанію активістів за збереження будинку.

Склад фракції[ред.]

За результатами виборів у Київраду-9 від партії пройшли 12 депутатів: Олександр Бродський, Ігор Галайчук, Ольга Гоцуляк, Юрій Зубко, Олександра Кужель, Олексій Кучеренко, Олена Марченко, Денис Москаль (голова фракції), Віталій Нестор, Ганна Свириденко, Володимир Слончак та Алла Шлапак.

→ Одразу ж після обрання від мандату відмовилися Ольга Гоцуляк, Олександра Кужель та Олексій Кучеренко. На першій сесії скликання їх місця у фракції посіли Михайло Ковальчук, Богдана Тимощук та Анатолій Шаповал.
→ Після початку Лютої війни Михайло Ковальчук дозволив собі низку висловлювань, які спричинили спочатку його виключення з фракції 13 березня 2022 року, а потім - позбавлення депутатського мандату. На його місце прийшла Катерина Глімбовська.

Київрада-8, 25 жовтня 2015 - 25 жовтня 2020[ред.]

Склад фракції[ред.]

На першій сесії Київради-8 у фракції було 17 депутатів:

Олена Антонова, Олександр Березніков, Володимир Бондаренко, Ольга Веремеєнко, Ігор Галайчук, Валерій Гуманенко, Юрій Дідовець, Марина Кочур, Тетяна Меліхова, Денис Москаль, Сергій Паладій, Олександр Поживанов, Сергій Римаренко, Ганна Свириденко, Володимир Старовойт, Ваган Товмасян та Анатолій Шаповал.

Сергій Паладій, Сергій Римаренко та Ваган Товмасян вийшли з фракції одночасно, 24 жовтня 2019 року. За словами Вагана Товмасяна, причиною їхнього виходу з фракції стало те, що “під виглядом турботи про киян протягувались комерційні та земельні питання в інтересах корпорації “Столиця груп”;
→ 24 липня 2020 року Ольга Веремеєнко також заявила про вихід з фракції та партії через те, що партія взята під контроль будівельним лоббі Києва, але офіційно вийти з фракції до кінця скликання депутатка не встигла.

На останній сесії скликання до фракції входило 14 депутатів: Олена Антонова, Олександр Березніков, Володимир Бондаренко, Ольга Веремеєнко, Ігор Галайчук, Валерій Гуманенко, Юрій Дідовець, Марина Кочур, Тетяна Меліхова, Денис Москаль, Олександр Поживанов, Ганна Свириденко, Володимир Старовойт та Анатолій Шаповал.

Київрада-7, 25 травня 2014 - 25 жовтня 2015[ред.]

Позиція у резонансних питаннях щодо землі та забудов[ред.]

На боці активістів[ред.]

1. Обидва члени фракції не підтримали детальний план території, який передбачав забудову спортивного парку на Академмістечку багатоповерхівками.

Склад фракції[ред.]

За результатами виборів у Київраду-7 від партії пройшли 3 депутата: Володимир Бондаренко, Ігор Луценко, Тетяна Меліхова. У цьому ж складі була створена і депутатська фракція.

→ 20 листопада 2014 року через обрання народним депутатом склав повноваження Ігор Луценко, а 9 грудня 2014 на заміну йому до фракції увійшов Олександр Федоренко;
→ 22 січня 2015 року Олександр Федоренко повідомив, що його було виключено з фракції. Причиною виключення стало подання Олександром своєї кандидатури на позицію голови депутатської комісії з питань культури, всупереч позиції фракції, яка подала на цю позицію кандидатуру Володимира Бондаренка.

На останній сесії скликання до фракції входило 2 депутата: Володимир Бондаренко та Тетяна Меліхова.

Київрада-6, 25 травня 2008 - Майдан 2014, під назвою “Блок Юлії Тимошенко”[ред.]

Позиція у резонансних питаннях щодо землі та забудов[ред.]

Позиція непевна[ред.]

1. Фракція не голосувала за продаж землі під старовинною пам'яткою архітектури Садиба Мурашка забудовнику «Пантеон-Інвест» для "реконструкції" й будівництва адміністративно-житлового комплексу на її місці.
Втім, 23 з 32-х депутатів фракції підтримали добровільне звільнення забудовника від зобов'язання передати місту приміщення у новозбудованому комплексі.

2. У 2012 році, після рішення суду про визнання нечинним виділення землі забудовнику ділянки під Пейзажними котиками, фракція одноголосно проголосувала за визнання алеї пам'яткою природи місцевого значення.
Але за кілька тижнів після цього "БЮТ" став однією з двох фракцій Київради, яка не підтримала припинення права забудовника на землю під "Пейзажними котиками", хоча рішення все одно було прийнято.

Склад фракції[ред.]

На першій сесії скликання у складі фракції було 32 депутата: Юрій Береговий, Семен Борисенко, Олександр Бригинець, Юрій Дмитрук, Борис Дробот, Володимир Дробот, Олександр Зінченко, Володимир Кобєлєв, Сергій Козир, Олександр Козіс, Олег Куровський, Микола Лук’янюк, Олег Медведєв, Тетяна Меліхова, Микола Мельник, Сергій Мельник, Денис Москаль, Володимир Науменко, Віктор Наумко, Олександр Незнал, Дмитро Нікульшин, Інна Новак, Дмитро Олійник, Олег Петькун, Володимир Семинога, Василь Сенчук, Віктор Тищенко, Олександр Толубицький, Анатолій Хостікоєв (відсутній у реєстрі ЄДР), Анатолій Шевченко, Роман Штейнас, Владислав Ярцев.

→ 18 вересня 2008 року склав мандат Анатолій Хостікоєв (відсутній у реєстрі ЄДР). Це рішення він дев'ятьма роками пізніше пояснював у інтерв'ю тим, що йому пропонували гроші за зраду Юлії Тимошенко, чого він робити не захотів. На його місце прийшов Олексій Давиденко;
→ 9 червня 2010 року помер Олександр Зінченко, на його місце прийшов Ігор Солошенко;
→ 16 вересня 2010 року в ході внутрішньопартійного конфлікту з фракції вийшов Василь Сенчук, а голова фракції Тетяна Меліхова повідомила про виключення з фракції ще трьох депутатів - Олега Петькуна, Олександра Толубицького та Анатолія Шевченка;
→ 14 жовтня 2010 року в результаті протистояння депутатів, які вважали керівником фракції Тетяну Меліхову та депутатів, що вважали головою Дениса Москаля, фракція розкололася. Під час оголошення цієї інформації Олесь Довгий підкреслював, що "абсолютна більшість фракції підтримувала Дениса Москаля". Тим не менш, протистояння завершилося визнанням Тетяни Меліхової головою "БЮТ-Батьківщини" та скороченням складу фракції, у ній залишилися 14 депутатів, Олександр Бригинець, Володимир Кобєлєв, Микола Лук’янюк, Олег Медведєв, Тетяна Меліхова, Микола Мельник, Сергій Мельник, Володимир Науменко, Віктор Наумко, Інна Новак, Дмитро Нікульшин, Володимир Семинога, Ігор Солошенко та Владислав Ярцев. Ще 14 депутатів були виключені з фракції рішенням загальних зборів - Олексій Давиденко, Сергій Козир, Олександр Козіс, Олег Куровський, Юрій Береговий, Юрій Дмитрук, Семен Борисенко, Борис Дробот, Володимир Дробот, Денис Москаль, Олександр Незнал, Дмитро Олійник, Віктор Тищенко та Роман Штейнас;
→ Після розпаду фракції 7 колишніх депутатів фракції утворили депутатську групу Кияни за майбутнє, ще 9 - групу Республіка Київ, а Олег Куровський залишився позафракційним до кінця каденції;
→ 25 травня 2011 року БЮТ-Батьківщина розкололася вдруге - рішенням політичної ради партії з фракції та партії було виключено ще чотирьох депутатів, які одночасно й самі подали заяви про вихід: Володимира Кобєлєва, Віктора Наумка, Миколу Лук’янюка та Володимира Семиногу. На тому ж засіданні ці депутати створили нову групу Відродження Києва;
→ 15 грудня 2011 року достроково припинив депутатські повноваження Олег Медведєв, на його місце у фракцію прийшов Віталій Гнатушенко;
→ 20 грудня 2012 року з Київради пішов Олександр Бригинець через обрання народним депутатом, а на його місце прийшов Сергій Варнавський, який вирішив до фракції своєї політичної сили не входити і на останній сесії скликання приєднався до депутатської групи Альтернатива.

На останній сесії скликання з використанням системи "Рада" до складу фракції входило 9 депутатів: Віталій Гнатушенко, Тетяна Меліхова, Микола Мельник, Сергій Мельник, Володимир Науменко, Дмитро Нікульшин, Інна Новак, Ігор Солошенко, Владислав Ярцев.

Київрада-5, 26 березня 2006 - 25 травня 2008, під назвою “Блок Юлії Тимошенко”[ред.]

Позиція у резонансних питаннях щодо землі та забудов[ред.]

На боці активістів[ред.]

1. Фракція не дала жодного голосу за передачу в оренду землі під Садибою Мурашка в оренду компанії «Пантеон-Інвест» для реконструкції й будівництва адміністративно-житлового комплексу.

Склад фракції[ред.]

На початку скликання у складі фракції був 41 депутат: Андрій Андрюшкін, Андрій Артеменко, Віталій Бабак, Олександр Березніков, Микола Бойчук, Олександр Бригинець, Михайло Бродський, Олександр Гребельник, Олександр Давидов, Олександр Данилов, Юрій Дмитрук, Ігор Добруцький, Олександр Драпій, Олексій Євлах, Світлана Зоріна, Андрій Іванов, Даніель Карабаєв, Олександр Клюс, Сергій Козир, Євген Корнійчук, Олексій Кривопішин, Леонід Крючков, Микола Ламбуцький, Віктор Манжура, Тетяна Меліхова, Сергій Мельник, Віктор Наумко, Олександр Незнал, Петро Онопенко, Андрій Павловський, Олег Петькун, Сергій Подгорний, Олександр Притика, Юрій Сахно, Олександр Свербиус, Володимир Семинога, Олександр Толубицький, Микола Томенко, Анатолій Хостікоєв (відсутній у реєстрі ЄДР), Ігор Черкаський та Максим Шкуро.

→ Одразу ж після початку роботи, 14 червня 2006 року, мандати склали спочатку Микола Томенко, а потім й Євген Корнійчук через обрання народними депутатами. На заміну їм прийшли Петро Якобчук та Олександр Пономаренко;
→ 13 липня 2006 року з фракції вийшов Леонід Крючков, який став позафракційним;
→ 28 вересня 2006 з фракції вийшов Андрій Андрюшкін, який через два місяці увійшов до групи Демократичний Київ;
→ 26 жовтня 2006 року з фракції вийшли Андрій Артеменко, Олександр Данилов, Олексій Кривопішин, Максим Шкуро, Віталій Бабак, Ігор Добруцький, Микола Ламбуцький та Світлана Зоріна. У той же день Ігор Добруцький, Микола Ламбуцький, Світлана Зоріна, Віталій Бабак та Ольга Богомолець з “Нашої України” створили групу Столичні реформи;
→ 31 жовтня 2006 року з фракції вийшли та стали позафракційними Андрій Іванов та Олександр Свербиус;
→ 7 грудня 2006 року з фракції вийшли Микола Бойчук, Віктор Манжура та Олександр Притика, які стали позафракційними. У той же день керівництво фракції вирішило їх ще й виключити "за порушення фракційної дисципліни та зраду інтересів блоку";
→ Одразу за ними, 12 грудня, фракцію покинули Олександр Драпій та Михайло Бродський, які також стали позафракційними. У той же день Олександр Драпій офіційно приєднався до промерської більшості у Київраді;
→ 28 грудня 2006 з фракції вийшов Олексій Євлах, який разом з Андрієм Андрюшкіним, Олександром Драпієм, та Леонідом Крючковим та депутатом "Нашої України" Андрушенком створив групу Демократичний Київ. У той же день колишні депутати фракції Олександр Притика, Віктор Манжура, Микола Бойчук, Андрій Іванов та Олександр Свербиус оголосили про створення депутатської групи Єдність;
→ 8 лютого 2007 року Максим Шкуро повернувся до фракції;
→ 22 лютого 2007 Ігор Добруцький повернувся до фракції БЮТ;
→ 1 листопада 2007 року Сергій Подгорний, Олександр Пономаренко та Ігор Черкаський склали мандати через обрання народними депутатами. Замість них до фракції увійшли Вячеслав Бичков, Володимир Науменко та Анатолій Шевченко.;
→ 29 листопада 2007 з фракції вийшов Петро Якобчук та приєднався до депутатської групи Єдність;
→ 27 грудня 2007 року мандат склав Андрій Павловський, через обрання народним депутатом;
→ 13 березня 2008 на місце Андрія Павловського прийшов Ігор Солошенко.

На останній сесії скликання у фракціі було 24 депутата: Олександр Березніков, Вячеслав Бичков, Олександр Бригинець, Олександр Гребельник, Олексій Давиденко (помилка системи - насправді Анатолій Хостікоєв), Олександр Давидов, Юрій Дмитрук, Ігор Добруцький, Даніель Карабаєв, Олександр Клюс, Сергій Козир, Тетяна Меліхова, Сергій Мельник, Володимир Науменко, Віктор Наумко, Олександр Незнал, Петро Онопенко, Олег Петькун, Юрій Сахно, Володимир Семинога, Ігор Солошенко, Олександр Толубицький, Анатолій Шевченко, Максим Шкуро.

Помилка системи "Рада"[ред.]

У скликанні 2006-2008 років система “Рада” некоректно зберігала дані поіменних голосувань. Поіменне голосування першої сесії скликання взагалі відсутнє на сайті Київради, файл першого засідання другої сесії містить 120 імен депутатів, але вже на другому засіданні сесії імен депутатів у переліку всього 83. З цього моменту, тобто з 31 жовтня 2006 року, дані некоректно відображалися впродовж усього скликання - наприклад на третій сесії імен 84, а на останній - 74.

Дані поіменних голосувань фракціі БЮТ переважно збереглися. Але з 31 жовтня 2006 року у поіменних голосуваннях фракції "з’явився" Олексій Давиденко та зник Анатолій Хостікоєв. Це сталося через помилку системи, бо Олексій Давиденко жодного разу не згадується у рішеннях та стенограмах засідань Київради 5 скликання та жодного разу не згадувався у ЗМІ, як депутат 5 скликання.

А Анатолій Хостікоєв не складав повноважень у 5-му скликанні і, незважаючи на відсутність його імені у поіменних голосуваннях, згадується у стенограмах засідань.