Юрія Іллєнка 30, маєток Баккалинського

Матеріал з Енциклопедія громадянина
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Довідка перевірена 16 липня 2021 року. Якщо ви бачите тут непідтверджену інформацію, давайте це обговоримо
Зелені посилання - це пруфи, а блакитні посилання це реєстри

Вид на маєток з вулиці, GoogleMaps, 2021 рік

За даними історико-культурного довідника Мапа Реновації, цей одноповерховий будинок був побудований у 1899-1901 роках і належав Пилипу Степановичу Баккалинському, учаснику російсько-турецької війни на Балканах. Більше про історію маєтку можна дізнатися з допису краєзнавця та гіда Антона Короба.
Наразі маєток знаходиться під загрозою знищення - у квітні 2021 року депутати Київради віддали землю під ним компанії Амелін-30, для нового будівництва.

2010-ті, передісторія, зібрана волонтерами Мапи Реновації[ред.]

23 січня 2012 року Міністерство культури України вирішило, що цей старовинний будинок не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Згідно пізнішої заяви Міністерства, відмова у внесенні пам'яткі до реєстру була здійснена на основі висновку Експертної ради при Міністерстві, за підписом архітектора Миколи Дьоміна.

Згадок про участь Київради та КМДА у долі будинку в цей історичний період знайти не вдалося.

2020-ті, передача будинку під знесення та спроби захисту[ред.]

У період роботи Київради-8, 2020 рік[ред.]

Перша згадка про цю ділянку у документах Київради датована 14-тим квітня 2020 року, коли був зареєстрований проект рішення про передачу ділянки під старовинним маєтком під нове будівництво. Подали його Департамент земельних ресурсів та Вячеслав Непоп, на той момент заступник голови КМДА й водночас депутат від Солідарності. Ділянку оцінили в 4,5 мільйонів гривень, а орендну плату за землю - у 223 тисячі гривень на рік.

8 вересня 2020 року земельна комісія підтримала проект рішення про передачу ділянки компанії “Амелін-30”. Виступав лише голова комісії Олександр Міщенко. За це рішення проголосували 14 депутатів.

Вже через два дні, 10 вересня, Управління правового забезпечення Київради надало правовий висновок на цей проект рішення, у якому запропонувало прийняття рішення відкласти - до отримання ними відповіді на листа, що був відправлений два з половиною роки назад, у травні 2018 року.
У цьому листі КМДА попросила у профільного комітету Верховної Ради роз'яснень - чи можна за відсутності ДПТ надавати ділянки комунальної землі у власність та користування? На листа комітет за ці роки так і не відповів, і оскільки ДПТ на територію з ділянкою під будинком також не було, юристи назвали це рішення передчасним.

Земельна комісія ухвалює рішення 8 вересня 2020 року

Але 17 вересня 2020 року, земельна комісія розглянула цей висновок юристів, та відхилила його без обговорення. Виступав знов лише Олександр Міщенко. За рішення про відхилення висновку проголосували 13 депутатів з присутніх 16-ти.

22 вересня 2020 року волонтери Мапи Реновації повідомили про загрозу знищення шести київських історичних будівель через заплановані голосування Київради.

Скріншот заяви, розміщеної на сайті партії ЄС 23 вересня 2020 року

23 вересня 2020 року київська організація партії Європейська Солідарність зробила термінову заяву щодо історичних будівель, до яких привернули увагу волонтери Мапи Реновації. Партія заявила наступне:

"На найближчому пленарному засіданні Київської міської ради в порядок дня внесено низку земельних питань, які ставлять під загрозу знищення семи історичних будівель міста. Депутати, які представляють «Європейську Солідарність» в Київраді, не голосуватимуть за це рішення, оскільки нашим пріоритетом залишається захист культурної спадщини Києва."

Проект рішення був включений до порядку денного пленарного засідання 24 вересня, але у цей же день під будівлею Київради відбулася акція Врятуй та збережи. Слово містянам на захист цих об'єктів культурної спадщини і на цьому, останньому засіданні скликання, питання так і не було розглянуто.
Обіцянка "Європейської Солідарності" не була виконана - після виборів за рішення про передачу ділянки під старовинним маєтком під забудову проголосували 20 депутатів новообраної фракції ЄС, тобто дві третини фракції.

У період роботи Київради-9, 2021 рік[ред.]

Після виборів земельна комісія нової Київради-9 вирішила розглянути юридичний висновок ще раз.

17 березня 2021 року новий склад комісії знову відхилив висновок юристів, і знову без обговорення. Виступав лише голова комісії Михайло Терентьєв, за рішення проголосували 17 депутатів з присутніх 18-ти.

14 квітня 2021 року, після того, як активісти привернули суспільну увагу до загрози знищення цього будинку, Міністерство культури зробило заяву з цього приводу. У заяві було наголошено на тому, що впродовж 10 років Міністерство не отримувало жодних заяв чи звернень від місцевої влади з приводу цього будинку. Міністерство наголосило, що готове розглянути повторно питання внесення будівлі до реєстру пам’яток місцевого значення - для того, щоб це відбулося, КМДА повинна надіслати до Міністерства відповідне звернення.

21 квітня 2021 року, напередодні пленарного засідання, волонтери Мапи Реновації знову звернулися до київських депутатів з проханням не підтримувати рішення, яке гарантовано призведе до знищення історичного будинку, та повідомили про те, що київський Департамент охорони культурної спадщини вже розпочав процес надання будівлі охоронного статусу.

22 квітня 2021 року депутати Київради віддали землю під старовинним маєтком в оренду під знос та нове будівництво. Рішення про передачу ділянки підтримали усі фракції Київради, окрім Єдності, яка не дала жодного голосу.

Єдиною депутаткою, яка висловила публічну позицію з цього приводу та повідомила депутатів про цінність будинку й підготовчі роботи щодо надання йому охоронного статусу, була Ксенія Семенова від Слуги народу. Тим не менш, за це рішення проголосували не лише депутати інших політичних сил, а й п'ятеро її колег по фракції.

Депутати Київради голосують за рішення на пленарному засіданні 22 квітня 2021 року

За це рішення проголосували:

Поіменне голосування депутатів за передачу землі під маєтком для нового будівництва, 22 квітня 2021 року

→ 22 з 29-ти депутатів УДАРу;
→ 20 з 31-го депутата ЄС. Таким чином фракція зробила саме те, проти чого публічно виступала перед виборами, у вересні 2020 року;
→ Всі 12 депутатів Батьківщини;
→ 8 з 12-ти депутатів ОПЗЖ;
→ 5 з 12-ти депутатів Слуги народу;
→ 5 з 8-ми депутатів Голосу;
→ Обидва позафракційних депутата;

Жоден з депутатів Єдності за рішення не голосував.

27 квітня 2021 року волонтери Мапи Реновації повідомили про включення маєтку до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва, як щойно виявленої пам'ятки. Коментарів про те, чому це рішення було прийнято одразу після голосування про передачу землі в оренду приватній компанії, а не перед цим голосуванням, Департамент не надавав.